En Ucuz Elektrik, Seçelektrik.com

Aynı Elektrik Daha Ucuza][id

Enerji Piyasasına Yenilikçi Bir Bakış Açısı

Geçtiğimiz gün, kurumsal Poltio kullanıcılarından Seçelektrik.com'un CEO'su Arman Gürkan ile bir söyleşi yaptık. İlk görünüşte enteresan birisi olduğunu hemen anlayabiliyorsunuz. Oldukça enerjik birisi, her girişimci gibi biraz egosu yüksek tabiki. Kendisi, 2010 yılından beri enerji piyasasında hep yeniliklerin peşinden koşmuş, bugün piyasada daha yeni konuşulan birçok teknoloji ile ilgili finans ve pazarlama alanında çalışmaları var.

Standard bir işletme mezunu genci olarak iş hayatına atılan Arman, 4 büyük diye tabir edilen, uluslararası danışmanlık firmlarından birinde, denetçi olarak iş hayatına atılmış. Kendisine rol model olarak gördüğü kişilerden birisi olan dayısı sayesinde enerji piyasasıyla tanışmış.

"Dayım Silikon Vadisi'nde, yüksek mevkide bir yönetici idi, çalıştığı şirkette CEO olarak atanmayınca istifa ettiğini ve yeni bir proje üzerinde çalıştığını duydum. Kendisini arayıp ne iş yapıyorsan ben de o işe giriyorum dedim.".

diyor Arman Gürkan. Konuyu anlatırken de girişimcilerin yüksek risk algısını tiye alıyor bir de.

Bu sektörde karşısına çıkan fırsatları takip ederken, bir çoğumuzun hiç adını bile duymadığı Emisyon Ticareti Piyasası'nda faaliyet gösteren bir şirket kurmuş, ve bu şirket ile, o sırada Türkiye'de inşaası yapılan bir çok elektrik santrali yatırımı yapan şirkete danışmanlık vermiş. Emisyon piyasası konusunda hayal kırıklıkları olmuş girişimcimizin.

"Benim kendi iş hayatımda görmüş olduğum en insani yapı olduğunu söyleyebilirim, Karbon Emisyon Piyasası benim için adeta kapitalizmin yıllardır yapmış olduğu bazı yanlışlardan sebep insanlıktan dilediği özürdü. Havayı kirleten, şirketlerin havayı kirletmeyen şirketlerden, havayı kirletme hakkını satın almasına dayanan bir sistem, tabi şunun önemi çok havayı kirletmeyen şirket bunun için bir yatırım yapıyor ve her sene bu hakkı satarak çevreyi koruduğu için satılabilir haklar elde diyor. Biraz karışık fakat çok önemli yapıydı. Fakat, uluslararası kamuoyu bunu tamamına erdiremedi; Kyoto Protokolü'nün bitmesi ile tüm piyasa maalesef çöktü."

şeklinde anlatıyor derdini girişimcimiz.

Peki bu durum sizde bir bunalım etkisi yaratmadı mı diye sorduğumuzda,

"Evet yarattı aslında, işime bağlanan bir insanım dolayısı ile çok üzüldüm. Fakat bu piyasanın çökmesi beni başka alanlara itti, içine girmiş olduğum arayış sürecinde, birçok yurtdışı girişim ile konuştum. Genelde bu girişimlerim daha çok, inovatif teknolojileri Türkiye'ye getirerek uygulamayı kapsıyordu."

diye cevaplıyor.
Fakat bu yaptığı görüşmeler de Arman Gürkan birşey farketmiş,

"Bu şirketlerle yaptığım görüşmeler sürecinde her birinin benden danışmanlık aldığını farkettim, söz konusu ülkemizde olacak uygulamalar ile ilgili ekonomik modeller hazırlıyordum. Bu hazırladığım modeller beğeniliyordu ve standardize edilerek farklı ülkelerde de uygulanmaya başlıyordu."

Bu durumdan ciddi motive olan girişimcimiz, sonunda bu modelleri bireylerden, KOBİ'lere, geniş bir kitleye hizmet eden bir ürüne dönüştürmeye karar vermiş ve Seçelektrik.com fikri ortaya çımış.

Seçelektrik.com ile, girişimcimiz tüketicilerin ortak kullandığı ve hiç bir yatırım maliyeti gerektirmeyen indirimli elektrik sözleşmelerinin tüketiciye sunulduğu bir platform tasarladı. Geliştirdikleri metodun, uluslararası alanda da, şu an kullanılan en iyi elektrik fiyatı üretim metodu olduğunu vurguluyor, hikayesini anlatırken girişimcimiz.

"Geliştirmiş olduğumuz metot basitçe, kıvrımlı sinir ağları metodu ile hazırlanmış bir algoritma, bu sayede elektrik tüketicileri, elektrik tedarikçilerden terzi usulü fiyat teklifleri alabiliyorlar." diye detaylandırıyor projesini.

Bu sayede, ucuz elektrik, daha da ucuz olacak diyor, ve 2016 yılı içerisinde vermiş oldukları fiyatların sektörde heyecan yarattığını söylüyor, ayrıca da ekliyor:

"Platformumuzda oluşan fiyatlar, ciddi bir rekabet ortamı yarattı, tüm tedarikçiler %10 civarında indirimler verirken indirimler %18'lere kadar zıpladı. Buradaki nüans şuydu, bizimle çalışan tedarikçiler yüksek indirimleri sadece profili çok iyi olan tüketicilere veriyorlardı, diğerleri ise bizim algoritmamızı kullanmadıkları için herkese, tabi bu durumda kazan kazan olmuyordu, fakat biz hem tedarikçilere hem tüketicilere optimum kazandırmayı başardık".

Tüketicilere verdiği önemi ayrıca Poltio üzerinden yaptığı anketlerle de gösteren Seçelektrik.com, Poltio üzerinden siz elektrik tüketicilerinin nabzını tutmak konusundaki niyetini de ortaya koyuyor. Seçelektrik'in anketlerine aşağıdaki linkler üzerinden ulaşabilirsiniz:

Seçelektrik'in sorularını cevaplayın ve tüketici olarak kendinizi test edin. Poltio ile, "Akıllı sorular, bilge cevaplar".

Top